Loading...
error_text
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی :: کتابخانه فارسی
اندازه قلم
۱  ۲  ۳ 
بارگزاری مجدد   
پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی :: فقه و زندگى 8 / وجوب طلاق خُلع بر مرد

فقه و زندگى 8 / وجوب طلاق خُلع بر مرد نویسنده: برگرفته از نظريات فقهى مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى صانعى مدظله العالى
آخرین ویرایش: 1387/6/27

این کتاب برگرفته از نظریات فقهی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صانعی مدظلهالعالی است که توسط موسسه فرهنگی فقه الثقلین تدوین گردیده است. این اثر برای ششمين بار در تابستان 88 در 80 صفحه پالتويي توسط انتشارات فقه الثقلین به چاپ رسیده است.
تبعیض بین زن و مرد در حق طلاق از موضوعهای سوال برانگیز در فقه است. پرسیده میشود که چگونه یک مرد حق دارد هر زمان که از ادامه زندگی مشترک با همسر خود ناراضی باشد با پرداخت مهریه از او جدا شود اما چنین حقی زن نداشته باشد. بنابر نظر حضرت آیتالله العظمی صانعی تنها راهی که می تواند رافع اشکال تبعیض باشد حکم به وجوب طلاق خلع با وجود شرایط آن بر مرد است. و شرط اصلی در طلاق خلع کراهت و عدم رضایت زن از ادامه زندگی است که این کراهت و عدم رضایت قیدی ندارد.
این کتاب در صدد اثبات این قول جهت برطرف کردن اشکال تبعیض است. پس زن نیز میتواند با باز گرداندن مهریه یا بخشش آن به شوهر مرد را به طلاق دادن ملزم کند.
در ادامه، این کتاب به تقسیمات طلاق به طلاق رجعی و طلاق باین و اقسام طلاق باین پرداخته است و دلایل اثبات طلاق خلع و احکام چهارگانه آن را توضیح داده است. در انتها دلایل قایلان به عدم وجوب طلاق خلع و وجوب طلاق خلع را مطرح و به آنها پاسخ داده است.


فقه و زندگى 8
وجوب طلاق خُلع بر مرد
برگرفته از نظريات فقهى مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمى صانعى مدظله العالى
ناشر: انتشارات ميثم تمار
تدوين: مؤسسه فرهنگى فقه الثقلين
نوبت چاپ: اول / بهار 1386
عنوان بعدی
کلیه حقوق این اثر متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی صانعی می باشد.
منبع: http://saanei.org